اداره كتابخانه های عمومی شهرستان نیكشهر tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com 2020-07-06T15:06:44+01:00 mihanblog.com سالروز آزادی خرمشهر بر همگان مبارک 2015-05-24T05:13:51+01:00 2015-05-24T05:13:51+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/215 ابراهیم ولی نیا خرمشهر به دلیل اهمیت استراتژیک و جایگاه مهم اقتصادی و نظامی آن و همچنین به مناسبت آنکه از اصلی ترین مناطق مورد ادعای بی اساس و واهی عراق بود، از نخستین روز شروع جنگ عراق علیه ایران، هدف بمباران سنگین عراق قرار گرفت، نیروهای زمینی عراق به سوی آن پیشروی کردند و آن را به محاصره در آوردند. هنگ پیاده خرمشهر با کمک سپاه پاسداران و نیروهای مردمی، دلیرانه در برابر حملات ارتش عراق ایستادگی کرد. لیکن سرانجام در ساعت 30/16 روز چهارم آبان 1359(پس از 35 روز مقاومت بی نظیر حماسی) خرمشهر سقوط کرد. س Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

خرمشهر به دلیل اهمیت استراتژیک و جایگاه مهم اقتصادی و نظامی آن و همچنین به مناسبت آنکه از اصلی ترین مناطق مورد ادعای بی اساس و واهی عراق بود، از نخستین روز شروع جنگ عراق علیه ایران، هدف بمباران سنگین عراق قرار گرفت، نیروهای زمینی عراق به سوی آن پیشروی کردند و آن را به محاصره در آوردند. هنگ پیاده خرمشهر با کمک سپاه پاسداران و نیروهای مردمی، دلیرانه در برابر حملات ارتش عراق ایستادگی کرد. لیکن سرانجام در ساعت 30/16 روز چهارم آبان 1359(پس از 35 روز مقاومت بی نظیر حماسی) خرمشهر سقوط کرد. سقوط خرمشهر بهانه ای به دست عراق داد تا تبلیغات فراوانی در جهت احیای احساسات عربی و ارضای عصبیت های قومی خود به راه اندازد. (ولایتی، 101:1376)

تلاش برای طرح ریزی و اجرای عملیات الی بیت المقدس( عملیات آزاد سازی خرمشهر) در موقعیت بسیار حساسی انجام شد، وضعیت داخلی کشور با انهدام بقایای ضد انقلاب به تدریج رو به بهبودی و ثبات پیش می رفت. اوضاع منطقه نیز به دلیل نگرانی آمریکا از نتایح ناشی از پیروزی ایران بر عراق، به گونه ای آشکار ملتهب بود، ضمن اینکه مناسبات اعراب و اسرائیل با آمادگی اسرائیل برای تهاجم به جنوب لبنان، در وضعیت حساسی قرار داشت. در چنین موقعیتی، بی گمان، نتیجه عملیات الی بیت المقدس برای ایران، منطقه و عراق بسیار سرنوشت ساز و تعیین کننده بود، لذا سرعت عمل در اجرای این عملیات برای ایران بسیار با اهمیت بوده و نقش مؤثری داشت.زمینه ی اجرای عملیات الی بیت المقدس متأثر از نتایج عملیات های پیشین بود که با شکستن حصر آبادان آغاز شد و پس از آن نیز ادامه یافت. این نتایج عبارت بودند از:

1-    انهدام بخش وسیعی از نیروی زمینی دشمن؛

2-    آزاد سازی بخش مهمی از مناطق اشغالی؛

3-    آزاد سازی نیروهای پدافندی خودی از مناطق اشغالی؛

4-    افزایش توانایی نیروهای خودی در طرح ریزی و اجرای عملیات؛

5-    افزایش تسلط اطلاعاتی بر دشمن.(درودیان،102:1373)

مرحله ی اول عملیات در غرب کارون و در روز 10 اردیبهشت 1361 آغاز شد. دشمن گمان نمی کرد که ایران بتواند با عبور از رودخانه خود را به جاده ی اهواز خرمشهر برساند. لیکن این امر تحقق یافت.

در مرحله ی دوم عملیات که روز 16 اردیبهشت 1361 شروع شد، تهاجم ایران به سوی نوار مرزی، از جاده اهواز-خرمشهر در ناحیه ی غرب کارون آغاز گردید. همزمان با مرحله ی دوم، لشکر 6 عراق به محاصره و انهدام و اسارت تهدید می شد. در این مرحله از عملیات، نیروهای ایرانی توانستند در هفده کیلومتر از نوار مرزی استقرار یابند. نیروهای عراقی از جفیر، کرخه نور، هویزه و پادگان حمید عقب نشینی کردند و در محور شلمچه خرمشهر متمرکز گردیدند.

مرحله سوم عملیات که ده روز مداوم به طول انجامید، با هدف نهایی آزاد سازی خرمشهر شروع شد. نیروهای عراقی که در مثلث جاده کارون مستقر بودند عقب نشینی کردند و با مرگ فرمانده عراقیِ مستقر در خرمشهر، روحیه سربازان عراقی تضعیف شد. سرانجام در پی عملیات دوم و سوم خرداد61 نیروهای ایران، عراقی ها شکست را پذیرفته، با دادن تلفات و ضایعات بسیار زیاد، خرمشهر را به صاحب اصلی آن واگذار و فرار کردند. وسعت منطقه ی آزاد شده در عملیات بیت المقدس بیش از 5400 کیلومتر مربع بود.

از جمله نتایج دیگر این عملیات، انهدام کامل 2 لشکر عراق، آسیب رساندن به 6 لشکر به میزان 20 تا60 در صد، کشته و زخمی شدن بیش از 16000 نفر، اسارت17499 نفر، انهدام 550 دستگاه تانک و نفربر، 50 خودرو، دهها عراده توپ، مقادیر زیادی جنگ افزار و مهمات، سرنگونی 53 فروند هواپیما و 3 فروند هلیکوپتر عراقی بود.

هدف های استراتژیک عملیات:

الف) بیرون راندن دشمن تا پشت مرز های بین المللی؛

ب) تأمین امنیت کرانه ی شمالی اروندرود و با شکست مواجه کردن استراتژی عراق در کنترل اروند رود؛

پ) نشان دادن برتری قدرت نظامی، سیاسی و اجتماعی جمهوری اسلامی ایران به عراق و حامیان او در منطقه خلیج فارس.

هدف های تاکتیکی:

الف) انهدام نیروهای متجاوز در منطقه ی بین غرب کارون تا خط مرزی که حداقل یک سوم کل قدرت مرزی عراق بود؛

ب) رسیدن به خط مرزی بین المللی و پاک کردن این قسمت از خاک میهن اسلامی؛

پ) آزاد سازی خرمشهر از اشغال متجاوزین؛

ت) دور کردن شهرها و نقاط مسکونی واقع در این منطقه از برد توپخانه سنگین دشمن که بدون رعایت اصول اسلامی، اخلاقی و قوانین بین المللی، مناطق مسکونی را هدف موشک و بمب و گلوله قرار می داد.

این نبرد بلافاصله بعد از عملیات پیروزمندانه فتح المبین و در حالی که عمده ی نیروهای مسلح در جبهه غرب دزفول و شوش درگیر بودند طرح ریزی و یک ماه بعد به اجرا در آمد. لذا لازم بود ضمن تحکیم مواضع و دفاع از منطقه، نیروی وسیعی به منطقه ی اهواز-خرمشهر (در مسافتی بین 150تا250 کیلومتر) انتقال یابد، به طوری که دشمن غافلگیر شود. (ولایتی، همان:103-101)

جمع بندی و نتیجه گیری:

فتح خرمشهر به عنوان بزرگترین پیروزی سیاسی- نظامی جمهوری اسلامی ایران در سال دوم جنگ، از اهمیت بسیاری برخوردار بود. در این عملیات توفیقات نظامی قابل توجهی از جمله آزادی 5400 کیلومتر مربع از سرزمین های اشغالی برای نیروهای ایران بدست آمد و دشمن متجاوز برای اجتناب از تلفات بیشتر و حفظ بصره، با سرافکندگی بسیار، از خاک ایران عقب نشست. این عملیات بزرگ و غرور آفرین (الی بیت المقدس) که با اهداف استراتژیک و تاکتیکی خاصی به انجام رسید، ضمن آنکه توانست در سه مرحله، خرمشهری را که در ساعت 30/16 روز چهارم آبان 1359 و پس از 35 روز مقاومت بی نظیر، سقوط کرده بود را در ساعت 11بامداد سوم خرداد 1361 آزاد سازد، تغییرات چشمگیری را در روند جنگ ایجاد کرد و ایران را در موضعی فرادست قرار داد.

 

]]>
اعیاد شعبانیه بر همگان مبارک 2015-05-21T03:56:58+01:00 2015-05-21T03:56:58+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/214 ابراهیم ولی نیا      

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/c7d78e59966a33e51.jpg

 

]]>
اولین جلسه انجمن و کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر 2015-05-21T03:46:15+01:00 2015-05-21T03:46:15+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/213 ابراهیم ولی نیا   اولین  جلسه انجمن  و کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر اولین  جلسه انجمن  و کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر در سال 94 به ریاست فرماندار محترم شهرستان نیکشهر آقای صالحی در سالن اجتماعات شهرستان نیکشهر برگزار گردید  . در این جلسه که با هدف بررسی مشکلات گتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر مورخ   23/  02 /   1394     برگزار گردید ابتدا رئیس اداره کتابخانه های عمو  

اولین  جلسه انجمن  و کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر

اولین  جلسه انجمن  و کمیته دائمی نهضت مطالعه مفید کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر در سال 94 به ریاست فرماندار محترم شهرستان نیکشهر آقای صالحی در سالن اجتماعات شهرستان نیکشهر برگزار گردید  .

در این جلسه که با هدف بررسی مشکلات گتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر مورخ   23/  02 /   1394     برگزار گردید ابتدا رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهرابراهیم ولی نیا گزارشی از وضعیت کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهردر سال 93  ( در خصوص عضوگیری ، منابع موجود و فضا ) ارائه داد و از اعضاء محترم جلسه خواستند که با توجه به نامگذاری سال از طرف مقام معظم رهبری به نام دولت و ملت و همزبانی و همدلی انتظار بیشتری می رود تا در تمامی زمینه ها  همکاری مستمری با ما داشته باشند تا بتوانیم هر چه سریعتر به شاخصهای تععین شده در سند جشم انداز برنامه راهبردی دست پیدا کنیم و سیر صعودی داشته باشیم . ایشان ضمن تقدیر از شهردار محترم در خصوص پرداخت نیم درصد عوارض خواستند حدالامکان هزینه های نیم درصد به موقع پرداخت شود تا بتوانیم در جهت ارائه  خدمات و رفع مشکلات قدم برداریم .

همچنین ریاست محترم اداره ورزش و جوانان آمادگی خود را نیز در خصوص کتابخانه سیار و در اختیار قرار دادن سرویس جهت راه اندازی آن اعلام نمود  . 

رئیسی ریاست محترم دانشگاه پیام نور نیز در این جلسه از برگزاری کارگاههای آموزشی در بین دانشجویان  جهت ایجاد انگیزه و افزایش میل به مطالعه مفید در سال تحصیلی جدید خبر داد و اعلام نمودند امیدواریم که با برگزاری اینگونه کارگاهها بتوانیم در جهت رفع شاخصهای آماری و بهبود وضعیت سرانه مطالعه گام برداریم .

در پایان نیز فرماندار محترم شهرستان نیکشهر  اعلام داشتند  کتاب و کتابخوانی، هنوز در میان مخاطبان و علاقه مندان به مطالعه و تحقیق جایگاه ویژه خود را دارد و بخشی از سبد فرهنگی این اقشار را به خود اختصاص می دهد. همانطوریکه روزنامه مکتوب همچنان ویژگی و نفوذ خود را حفظ کرده و نمی توان گفت که به دلیل وجود شبکه ارتباطی مجازی و اینترنت و شبکه های اجتماعی مجازی، از شمار خوانندگان روزنامه کاسته شده است. بلکه باید گفت که فناوری های جدید به صورت جدی به کمک روش های سنتی آمده و البته تاثیرات خود را بر میزان اطلاعات و آگاهی افراد جوامع گذارده است  مهندس صالحی افزودند ما میباست به بحث کتابخوانی توجه  ویژه ای داشته باشیم و تنها هدفمان از روند برگزاری این جلسات ترویج فرهنگ مالعه و کتابخوانی باشد .

http://upload.tehran98.com/upme/uploads/0ccb63b326e5b1401.jpg

]]>
هفدهم اسفند؛ سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور 2015-03-08T06:23:59+01:00 2015-03-08T06:23:59+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/212 ابراهیم ولی نیا هفدهم اسفند؛ سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور   به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، آیین گرامیداشت یازدهمین سالروز تأسیس نهاد، هفدهم اسفند ماه با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برخی از چهره های فرهنگی کشور، کتابداران و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، برگزار خواهد شد. شایان ذکر است، همزمان با گرامیداشت یازدهمین سال تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، ا Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA MicrosoftInternetExplorer4

هفدهم اسفند؛ سالروز تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور

 

به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، آیین گرامیداشت یازدهمین سالروز تأسیس نهاد، هفدهم اسفند ماه با حضور دکتر غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دکتر سیدرضا صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، برخی از چهره های فرهنگی کشور، کتابداران و دبیرکل نهاد کتابخانه های عمومی کشور، برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است، همزمان با گرامیداشت یازدهمین سال تأسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور، از برگزیدگان دومین جشنواره خاطره نویسی تقدیر، و همچنین از پایگاه اطلاع رسانی جدید نهاد کتابخانه های عمومی کشور رونمایی خواهد شد.

گفتنی است، این مراسم از ساعت 9:30 الی 12 ظهر هفدهم اسفند ماه در تالار رودکی، واقع در خیابان حافظ، خیابان استاد شهریار، جنب تالار وحدت برگزار خواهد شد

]]>
منتظر حضور سبزتان هستیم 2015-02-10T07:54:58+01:00 2015-02-10T07:54:58+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/211 ابراهیم ولی نیا ]]> اربعن حسینی تسلیت باد 2014-12-12T17:08:34+01:00 2014-12-12T17:08:34+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/206 ابراهیم ولی نیا   بسوز ای دل که امروز اربعین استعزای پور ختم المرسلین استقیام کربلایش تا قیامتسراسر درس، بهر مسلمین استاربعین حسینی تسلیت باد  

بسوز ای دل که امروز اربعین است
عزای پور ختم المرسلین است
قیام کربلایش تا قیامت
سراسر درس، بهر مسلمین است
اربعین حسینی تسلیت باد

]]>
موافقت مجلس با واریز نیم درصد از درآمد شهرداری‌ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر 2014-12-04T04:21:49+01:00 2014-12-04T04:21:49+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/201 ابراهیم ولی نیا نمایندگان مجلس شورای اسلامی با واریز نیم درصد از درآمد شهرداری ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر موافقت کردند.   به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه 11 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، با ماده الحاقی 30 این طرح موافقت کردند. گفتنی است نمایندگان با 146رأی موافق، 7 رأی مخالف از مجموع 194 نماینده حاضر در مجلس با واریز نیم

نمایندگان مجلس شورای اسلامی با واریز نیم درصد از درآمد شهرداری ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر موافقت کردند.

  به گزارش روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به نقل از خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان در نشست علنی نوبت عصر امروز (سه‌شنبه 11 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، در جریان بررسی طرح الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، با ماده الحاقی 30 این طرح موافقت کردند.

گفتنی است نمایندگان با 146رأی موافق، 7 رأی مخالف از مجموع 194 نماینده حاضر در مجلس با واریز نیم درصد از درآمد شهرداری ها به حساب نهاد کتابخانه‌های عمومی هر شهر موافقت کردند.

]]>
همایش پیاده روی عمومی با شعار تقویت روح ، تقویت جسم 2014-11-22T07:39:26+01:00 2014-11-22T07:39:26+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/200 ابراهیم ولی نیا        

 

 

]]>
غبارروبی مزار مطهر شهدای گمنام با حضور کتابداران 2014-11-22T07:34:55+01:00 2014-11-22T07:34:55+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/199 ابراهیم ولی نیا  

 

]]>
جلسه نقد و بررسی کتاب هانی و شی مرید اثر آقای محمد انور بیجارزهی در کتابخانه مرکزی 2014-11-22T07:31:36+01:00 2014-11-22T07:31:36+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/198 ابراهیم ولی نیا

]]>
برگزاری کلاس روش تحقیق دانشجویان دانشگاه آزاد و پیام نور در کتابخانه مرکزی 2014-11-22T07:25:32+01:00 2014-11-22T07:25:32+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/197 ابراهیم ولی نیا  

 

]]>
اجرای مسابقه نقاشی در بین دانش اموزان کانون فرهنگی و هنری کودک و نوجوانان شهرستان نیکشهر 2014-11-22T07:20:56+01:00 2014-11-22T07:20:56+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/196 ابراهیم ولی نیا

]]>
مراسم بزرگداشت هفته کتاب و کتابخوانی و تقدیر از فعالین عرصه کتاب و کتابخوانی به روایت تصویر 2014-11-22T07:11:00+01:00 2014-11-22T07:11:00+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/195 ابراهیم ولی نیا        

 

 

 

 

]]>
مسابقه نقاشی 2014-11-18T05:28:17+01:00 2014-11-18T05:28:17+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/194 ابراهیم ولی نیا   به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی صاحب الزمان و باهمکاری مهد کودک برگزار و با اهدای جوایز به انها مورد تشویق قرار گرفتند .        

به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی مسابقه نقاشی در کتابخانه عمومی صاحب الزمان و باهمکاری مهد کودک برگزار و با اهدای جوایز به انها مورد تشویق قرار گرفتند .

 

 

 

]]>
کتابداران با امام جمعه محترم شهرستان نیکشهر دیدار کردند 2014-11-18T05:15:17+01:00 2014-11-18T05:15:17+01:00 tag:http://nikshahrpl.mihanblog.com/post/193 ابراهیم ولی نیا   در آستانه  بیست و دومین دوره بزرگداشت مقام کتابداران و اولین روز از هفته کتاب کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر با امام جمعه شهرستان نیکشهر دیدار کردند. درابتدا ،ولی نیا، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از اهتمام امام جمعه بر امر کتاب و کتابخوانی و اشراف ایشان بر کلیت کتاب قدردانی نموده و تبریک خود را به کتابداران با توجه به روز کتابدار اعلام داشت و از آنان نیز به جهت همکاری و خدمتگزاری در جایگاه عظیم و تاثیرگذار فرهنگی تشکر  

در آستانه  بیست و دومین دوره بزرگداشت مقام کتابداران و اولین روز از هفته کتاب کتابداران کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر با امام جمعه شهرستان نیکشهر دیدار کردند.

درابتدا ،ولی نیا، رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان نیکشهر، ضمن ابراز خرسندی از این دیدار، از اهتمام امام جمعه بر امر کتاب و کتابخوانی و اشراف ایشان بر کلیت کتاب قدردانی نموده و تبریک خود را به کتابداران با توجه به روز کتابدار اعلام داشت و از آنان نیز به جهت همکاری و خدمتگزاری در جایگاه عظیم و تاثیرگذار فرهنگی تشکر نمود .  

ولی نیا، رئیس اداره كتابخانه هاینیکشهر، گزارشی از وضعیت كتابخانه های شهرستان، با تمرکز بر منابع و اعضاء و فضا را ارائه نمودند . تعداد کل کتابخانه های عمومی شهرستان دارای

]]>